LKL'25. Pirmoji žvaigždžių diena: išskirtiniai prizai bei motyvuojanti G. Einikio kalba
Foto: Fotodiena/INNA

LKL'25. Pirmoji žvaigždžių diena: išskirtiniai prizai bei motyvuojanti G. Einikio kalba

Autorius: R. Pakėnas
2018-01-17

Lietuvos krepšinio lyga per jubiliejinį 25-ąjį sezoną prisimena svarbiausius lygos gyvenimo momentus. Kiekvieną savaitę pateikiame LKL.LT skaitytojams straipsnius apie istorines asmenybes, įvykius ar pasiekimus. Šį kartą – straipsnis apie pirmąją LKL „Visų žvaigždžių“ dieną, kuri sukėlė didžiulį ažiotažą 1994-aisiais. Krepšininkai išvakarėse rinkosi ruoštis dvikovai ir įnirtingai kovėsi dėl 20 tūkst. litų premijos.

Lietuvos krepšinio padangėje jau treji metai, kai nėra „Visų žvaigždžių“ mačo, kuris ypatingai populiarus buvo pirmaisiais lygos įkūrimo metais. Ši tradicija tęsėsi dvidešimtmetį – nuo 1994 m. iki 2015 m. Tuomet buvo nuspręsta visiškai intrigą praradusias rungtynes sulipdyti su Karaliaus Mindaugo taurės turnyru – jis pirmą kartą surengtas 2016 m. ir šiemet organizuojamas trečią kartą.

Pirmojoje „Žvaigždžių dienoje“ intriga buvo, o tai lėmė daugybę priežasčių: iš už Atlanto parveržtas ir nematytas šventės modelis, noras įveikti geriausius lygos krepšininkus bei galingas piniginis prizas – nugalėtojų komanda sulaukė net 20 tūkst. litų premijos.

„Kiekvienam nugalėtojų ekipos žaidėjui buvo skirta po 1500 litų, – tinklalapiui LKL.LT pasakojo tuometinis „Rytų“ komandos žaidėjas Gintaras Leonavičius. – Toks prizas abi komandos labai motyvavo laimėti. Šou elementų šioje dvikovoje nebuvo. Buvo deriniai ir bandymai išnaudoti stipriąsias krepšininkų puses. Komandos tikrai labai siekė laimėti.“

Pirmąjį LKL sezoną lyga buvo dar tik kūrimosi fazėje bei turėjo daugybę organizacinių reikalų, personalas nebuvo didelis, o viskas buvo daroma savomis jėgomis. Neužteko nei laiko, nei pajėgumų, tad buvo nutarta „Žvaigždžių dienas“ pradėti nuo antrojo sezono.

Už „Žvaigždžių dienos“ startinius penketus balsavo sirgaliai. Būtent jie išrinko žaidėjus, kurie dvikovą pradėjo nuo pirmųjų rungtynių minučių. Atsarginius krepšininkus pasirinko ekipų treneriai.

„Rytų“ komandos startiniame penkete žaidė Darius Lukminas („Žalgiris“), Martynas Purlys („Statyba“), Darrenas Henrie („Žalgiris“), Dainius Adomaitis („Statyba“) bei Gintaras Einikis („Žalgiris“). Būtent kauniečių vidurio puolėjas surinko daugiausia gerbėjų – 1039. Šiai komandai vadovavo Jonas Kazlauskas.

„Vakarų“ startinį penketą sudarė vos trimis balsais nuo G. Einikio atsilikęs Žydrūnas Ilgauskas („Atletas“), Darius Sirtautas („Atletas“), Richardas Thomasas („Šilutė“), Saulius Štombergas ir Virginijus Praškevičius („Lavera“). Treneriu paskirtas Vladas Garastas.

„Kadangi renginys vyko pirmą kartą, sulaukėme didžiulio dėmesio. Visiems buvo labai įdomu. Dabar LKL žaidėjai į šventę renkasi tą pačią dieną, o tada dar išvakarėse visi rinkomės bendrai treniruotei. Tai buvo neeilinė diena“, – prisiminimais dalijosi Saulius Štombergas.

Pirmoji „Žvaigždžių diena“ surengta Panevėžyje, Aukštaitijos sporto rūmuose, 1994-ųjų gruodžio 17 d.. Šventė truko net 5 valandas, o ją vedė Vytautas Kernagis. Dalyvavo šokių kolektyvas „Žuvėdra“ bei trimito orkestras. 2500 talpinantys sporto rūmai tądien buvo sausakimši.

Gintaras Leonavičius
Sporto rūmai lūžo nuo žmonių kiekio, o tiek pat jų liko už durų.

„Tai buvo naujas dalykas visiems, sukėlęs didžiulį ažiotažą, – teigė G. Leonavičius. – Ką mes matydavome už Atlanto, Šarūnas Marčiulionis pasistengė šią madą pritaikyti ir Lietuvoje. Tai visiškai pateisino visų lūkesčius, sporto rūmai lūžo nuo žmonių kiekio, o tiek pat jų liko už durų. Žmonės susirinko pamatyti stipriausius lygos krepšininkus vienoje vietoje, kuriuos matydavo tik per televizijos ekraną.“

Lyga buvo parengusi daugybę atrakcijų tiek žiūrovams, tiek sirgaliams. Vienas žiūrovas taikliu metimu iš vidurio aikštės laimėjo alaus pilną šaldytuvą, tuo metu krepšininkui, atlikusiam pirmąjį mačo dėjimą, įmetusiam pirmąjį tritaškį ar baudų metimą, buvo padovanotas šampano butelis.

Naujoves pastebėjo net mačo arbitrai. Būtent pirmoje LKL žvaigždžių dienoje pirmą kartą Lietuvoje buvo išbandyta trijų teisėjų mechanika. Vėliau ši sistema 2001-aisiais prigijo Eurolygoje, o 2005-aisiais – Lietuvoje.

„Tuomet tai buvo vienkartinis atvejis, kai teisėjavome trise. Tai viena iš tuomečių pristatytų naujovių Lietuvoje,– tinklalapiui LKL.LT pasakojo tuomet teisėjavęs, o dabar lygos generaliniu direktoriumi dirbantis Romualdas Brazauskas. – Iš savo patirties galiu pasakyti, kad arbitrai jaustųsi laisvai trijų teisėjų mechanikoje, reikia taip nuolatos teisėjauti apie tris mėnesius.“

Atkakliame mūšyje tarp „Rytų“ ir „Vakarų“ komandų lūžis įvyko trečiajame kėlinyje, kuomet Jono Kazlausko diriguojama rinktinė turėjo kelių taškų deficitą, o motyvuoti komandos draugų ėmė G. Einikis.

Gintaras Leonavičius
G. Einikis mūsų paklausė: „Chebra, mes žaidžiame dėl pinigų. Ką, jums pinigų nereikia?“

„Pamenu, kai per minutės pertraukėlę G. Einikis mūsų paklausė: „Chebra, mes žaidžiame dėl pinigų. Ką, jums pinigų nereikia?“. Vyrai susiėmė ir laimėjo“, – šypsodamasis prisiminė G. Leonavičius.

Po atkaklios kovos 99:88 triumfavo „Rytai“, o juos į priekį vedė 19 taškų surinkęs bei naudingiausiu dvikovos krepšininku išrinktas panevėžietis Gintaras Bačianskas.

„Už MVP titulą gavau 5 tūkst. litų čekį buitinei technikai įsigyti“, – prisiminė tuometinis „Lietkabelio“ lyderis.

Tritaškių konkurse triumfavo „Šilutės“ legionierius Richardas Thomasas, finale 18:16 pranokęs „Atleto“ puolėją Nerijų Zabarauską. Tuo metu dėjimų konkurse nugalėtoju tapo „Statybos“ gynėjas Gary Arringtonas, finale įveikęs Vaidą Jurgilą. Šių konkursų nugalėtojams buvo skirtas po 2 tūkst. litų čekis, o dabar jie puikuojasi iki šiol vykstančių tradicinių konkursų pirmųjų laureatų pozicijose.

Vaidas Jurgilas
G. Arringtonas pasižymėjo įspūdingu šuoliu.

„G. Arringtonas pasižymėjo įspūdingu šuoliu, – tinklalapiui LKL.LT pasakojo V. Jurgilas. – Nedidelio ūgio, bet galingo šuolio juodaodis įžaidėjas žiūrovams tuomet labai patiko.“

Jaunai susikūrusiai lygai pirmieji metai atnešė daug žinių ir patirties. Pirmosios žvaigždžių dienos buvo nuostolingos, tik vėliau lyga ėmė iš šio renginio kažkiek užsidirbti. Prie to prisidėjo ir tuomet buvusi sunki ekonominė situacija.

„Sunki ekonominė situacija, mažos bilietų kainos bei netalpios arenos – tai susidėjo, kad nuostolis buvo užprogramuotas. Sudarydavome planą, pritraukdavome rėmėjus, tačiau galiausiai lyga kažkiek turėdavo padengti pati“, – sakė L. Gilys.

Romualdas Brazauskas
Per tokį mačą sušvilpi vieną ar dvi pražangas, tai daug pasako apie rungtynių rimtumą ir teisėjo rolę joje.

Nuo 2016-ųjų „Žvaigždžių dienų“ Lietuvos krepšinio padangėje neliko. Dėl intrigos trūkumo lyga šį renginį nusprendė sulipdyti su Karaliaus Mindaugo taurės turnyru.

„Būdavo, kad per tokį mačą sušvilpi vieną ar dvi pražangas, tai daug pasako apie rungtynių rimtumą ir teisėjo rolę joje, – sakė R. Brazauskas. – 1994-aisiais šis mačas buvo tikrai rimtas, kuriam ekipos ruošėsi net iš vakaro. Visgi laikui bėgant tiek žaidėjų, tiek sirgalių požiūris į jas pasikeitė, tad dabar turime bendrą SIL–Karaliaus Mindaugo taurės turnyro šventę.“

Net ir be „Žvaigždžių dienos“ liko tradiciniai konkursai: šiemet vėl bus varžomasi dėl „LKL snaiperio“ ir „Oro karaliaus“ vardo, šiemet į renginį įtrauktos ir šokėjos – jos varžysis „Betsafe–Šokėjų kovose“ ir sieks pergalės savo komandai. 

Šių metų šventė vyks vasario 17-18 d. Klaipėdos „Švyturio“ arenoje, bilietus į renginį platina bilietai.lt, o tiesioginė transliacija vyks per LRT televiziją.

Kitus LKL'25 straipsnius galite rasti čia:
Prienų staigmena Lietuvos krepšinio padangėje ir iškovota prestižinė taurė
V. Jurgilo metimas, užbaigęs įsimintiną „Laveros“ gyvavimą
Legendinis „Olimpas“: reiškinys Žemaitijoje su išskirtiniais legionieriais
Sezonas, kuomet lygoje dominavo Seimo narys
Bronzinė „Statyba“: įsimintinas šventimas bei išaugę krepšinio specialistai
Bronzinių alytiškių istorija su K. Lavrinovičiumi priešakyje
Pirmieji legionieriai: žaidimas už dyką, kultūrinis šokas ir „McDonald's“ paieškos
Neįtikėtinas 1996–ųjų „Žalgirio“ triumfas ir į aikštę mestas traumuotas Ž. Ilgauskas
Istorijos puslapiuose – ryškus Klaipėdos snaiperių įrašas
Žiedų valdovas, per debiutą pritemdęs net A. Sabonio žvaigždę
Bronziniai „Šiauliai“ demonstruodavo išskirtinį kovingumą
Daugiau nei du dešimtmečius gyvuojantis G. Einikio 61 taško rekordas
Legendiniai „Sakalai“ buvo kaip broliai
„Žalgirio“ dominavimą nutraukęs „Lietuvos rytas“ buvo ištroškęs pergalių
Pirmieji LKL čempionai: „Čempionų žiede slypi pasididžiavimas“

Rėmėjai

Titulinis rėmėjas

Generalinis rėmėjas

Pagrindinis rėmėjas

Pagrindinis rėmėjas

Pagrindinis rėmėjas

Pagrindinis rėmėjas

Pagrindinis rėmėjas

Pagrindinis rėmėjas

Partneriai

Transliacijų partneris
Techninis partneris
Techninis partneris
Techninis partneris
Transliacijų partneris
Techninis partneris
Medicinos tyrimų partneris
Transliacijų partneris